neoficiálna webová stránka mestskej časti Žilina Zástranie

13.71 °C, jasná obloha


5 % | 1.22 km/h | 90 %

rozšírená predpoveď

neoficiálna webová stránka mestskej časti Žilina Zástranie

Nemocnice Žilinského kraja aktuálne presiahli všetky svoje reprofilizované kapacity

13:03 09.11.2021 | kategória: oznamy


"Nemocnice Žilinského kraja aktuálne presiahli všetky svoje reprofilizované kapacity. Všetky zdravotnícke zariadenia sú v tretej - poslednej fáze reprofilizácie. V krajských nemocniciach máme obsadených 335 lôžok, 42 pacientov si vyžaduje umelú pľúcnu ventiláciu. Znamená to, že obsadenosť lôžok COVID pozitívnymi pacientami prekračuje 80 % a lôžka s umelou pľúcnou ventiláciou sú naplnené na 100 %. Už dva týždne presúvame kriticky chorých pacientov do iných krajov Slovenska, ktoré ešte svoje kapacity neprekročili, za čo im z tohto miesta chceme poďakovať za súčinnosť. Čím ďalej, tým viac sú však prevozy obťažnejšie, lebo kapacity sa extrémne rýchlo plnia a stav v nemocniciach sa každou hodinou mení."

"Touto cestou preto vyzývame obyvateľstvo Žilinského kraja k zodpovednosti voči sebe, svojim blízkym, svojmu okoliu, aby sa snažili pochopiť vážnosť situácie a pre zachovanie zdravia seba a svojich najbližších robili také rozhodnutia, ktoré budú znižovať riziko ochorenia COVID 19 a súčasne iných ochorení, pre ktoré by ich stav vyžadoval hospitalizáciu v nemocniciach a tak predchádzali následným úmrtiam.

Apelujeme najmä na starších obyvateľov, nepodceňujte situáciu, využite možnosť ochrany. Slovensko, ale i Žilinský región sa vybral cestou premorenia, čo si vyžiada mnoho ľudských životov. Vakcináciou máme stále šancu odvrátiť veľkú časť týchto úmrtí, a pomôcť v tom, aby sme mohli robiť v nemocniciach opäť aj bielu medicínu. Myslime na tých, ktorých zákroky sa opäť odkladajú z dôvodu vážnej situácie. Myslime na vyčerpaných zdravotníkov, ktorých sily sú na hrane fyzických a psychických možností, myslime na to, že len za posledných 72 hodín sme v našom kraji zaznamenali 20 ďalších zbytočných úmrtí. Nabudúce to môže byť niekto z vašej rodiny."
 
Celé znenie Výzvy župy a zdravotníckych pracovníkov Žilinského samosprávneho kraja dostupné na stránke ŽSK

 


[zdroj: ŽILINSKÝ SAMOSPRÁVNY KRAJ]

uverejnené 50 dní

uverejnené 92 dní

uverejnené 93 dní

uverejnené 95 dní

uverejnené 178 dní

uverejnené 187 dní